Akela's Council Cub Scout Leader Training
Utah National Parks Council's Premier Cub Scout Leader Training Course
Your Subtitle text

Past Courses AC 27

go to AC 26                                                                             go to AC 29

Akela's Council 27

  July 5-9, 2011 at Tifie Scout Camp
Kellie Malin - Cubmaster


Staff List
Name Staff Position
Original course and Den
 Ange' Workman
 Volunteer Advisor
 AC 11 - Apache - Blue
 Kellie Malin
 Cubmaster
 AC 10 - Cheyenne - Purple
 Annette Newsom
 Assistant Cubmaster Activity
 AC 15 - Cherokee - Red
 John Peck
 Assistant Cubmaster Supply
 AC 16 - Paiute - Yellow
 Deb Brown
 Pack Trainer
 AC 21 - Cheyenne - Purple
 Michelle Pae
 Apache (blue) Den Leader
 AC 16 - Sioux - Brown
 Joshua Brown
 Blackfoot (black) Den Leader
 AC 23 - Mohawk - Green
 Darin Bartholomew
 Cherokee (red) Den Leader
 AC 25 - Cherokee - Red
 Garrett Winn
 Cheyenne (purple) Den Leader
 AC 24 - Paiute - Yellow
 Karole Scott
 Mohawk (green) Den Leader
 AC 22 - Mohawk - Green
 Annaleis Smith
 Shawnee (orange) Den Leader
 AC 23 - Shawnee - Orange
 Mary Perkins
 Resource  AC 25 - Paiute - Yellow
 Kim Adams
 Support Staff Medical
 AC 17 - Apache - Blue
 Tara Tulley
 Kitchen Coordinator
 AC 20 - Cherokee - Shawnee
 Daisha Bagshaw
 Support Staff Assistant Kitchen
 AC 26 - Cheyenne - Purple
 Rodney Jensen
 Support Staff Assistant Kitchen
 AC 26 - Cherokee - Red

Participant List (31)
 Den Name
City
District 
 Apache
 Denise Allen  Leeds  Zion
 Apache  Sherry Bryson  Spanish Fork  Black Hawk
 Apache  Shantelle Cox  Heber City  Wasatch
 Apache  Nancy Jensen  Richfield  Fish Lake
 Apache  Diane Kitchen  American Fork  Silver Lake
   
 Blackfoot  Karen Arnesen
 Pleasant Grove
 Battle Creek
 Blackfoot  Ilene Beal
 Salem
 Black Hawk
 Blackfoot  LaReita Berky
 Spanish Fork
 Diamond Fork
 Blackfoot  Kristy Jackman
 LaVerkin
 Zion
 Blackfoot  Nancy Ostler
 Springville
 Hobble Creek
 Blackfoot  Rachel Summerhalder
 Provo
 Rock Canyon
       
 Cherokee  Barry Allen  Leeds  Zion
 Cherokee  Anneliese Isom  St. George  Virgin River
 Cherokee  Heather Stockton  Eagle Mountain  Pony Express
 Cherokee  Suzanne Taggart  Springville  Hobble Creek
 Cherokee  Marla Talbot  Spanish Fork  Black Hawk
   
 Cheyenne  Sheri Alldredge  St. George  Zion
 Cheyenne  Katie Allen  Genola  Mt. Nebo
 Cheyenne  Lizzette Raab  Eagle Mountain  Pony Express
 Cheyenne  Jamie Stucki  St. George  Virgin River
 Cheyenne  Tammy Thomas  Provo  Fort Utah
 Cheyenne  Christa Twitchell
 Springville 
 Hobble Creek
   
 Mohawk  Julie Adamson  St. George  Virgin River 
 Mohawk  Shanna Alger  St. George  Fort Pearce
 Mohawk  Mark Exelson  Cedar City  Cedar Breaks
 Mohawk  Joy Nybo  Salem  Black Hawk
 Mohawk  Kerri Sutton
 Eagle Mountain
 Pony Express
   
 Shawnee  Pat Olson  Mt. Pleasant  Sanpete
 Shawnee  Mark Ostler  Springville  Hobble Creek
 Shawnee  Connee Sandvik  St. George  Virgin River
 Shawnee  Cherie Wilkinson  Payson  Mt. Nebo




Explanation of Tawa



















Visitors

Website Builder