Akela's Council Cub Scout Leader Training
Utah National Parks Council's Premier Cub Scout Leader Training Course
Your Subtitle text

Past Courses AC 16

go to AC 15                                                                             go to AC 17

Akela's Council 16

August 21-25, 2000 at Camp Maple Dell
Cliff Jensen - Cubmaster


Staff List
Name Staff Position
Original course and Den
 Annette Adams
 Volunteer Advisor
 AC  
 Cliff Jensen
 Cubmaster
 AC  
 Nancy Peterson
 Assistant Cubmaster Activity
 AC  
 Mike Boorman
 Assistant Cubmaster Supply
 AC  
 Gary Watts
 Assistant Cubmaster Supply
 AC  
 Kellie Malin
 Pack Trainer
 AC  
 Penny Stephenson
 Apache (blue) Den Leader
 AC  
 Allison Snow
 Cherokee (red) Den Leader
 AC 
 Susan Harmon
 Cheyenne (purple) Den Leader
 AC 
 Doni Bufton
 Mohawk (green) Den Leader
 AC  
 Brett Davidson
 Paiute (yellow) Den Leader
 AC  
 Ken Miller
 Shawnee (orange) Den Leader
 AC 
 Ray Cook
 Sioux (brown) Den Leader
 AC
 Mark Veteto  Trading Post  AC
 Nancy Porter
 Resource / Medical
 AC 
 Kim Davidson
 Food Services Coordinator
 AC 
 Jeanette Jensen
 Food Services
 AC 
 Lynn Milligan
 Food Services
 AC 
     
 Jill Henry
 Craft Night
 AC 
 Ron Keller
 Webelos Woods
 AC 

Participant List (40)
 Den Name
City / District
 Apache
 Crystal Hermansen
 Tooele
 Apache  Lise Jewkes
 Orangeville
 Apache  Mohea Sprouse
 Roosevelt
 Apache  Sandy Stout
 Hurricane
 Apache  Steve Terry
 Pleasant Grove
 Apache  Kathryn Warner
 Sandy
 

 Cherokee  Gloria Fox
 Vernal
 Cherokee  Sherene Higley
 Pleasant Grove
 Cherokee  Michelle Larson
 Orem
 Cherokee  Dardree McClellan
 Provo
 Cherokee  Stephanie Peck
 Hurricane
 Cherokee  Leroy Shepherd
 Santaquin
 

 Cheyenne  Marianne Evans
 Vernal
 Cheyenne  Frank Harris
 St. George
 Cheyenne  Scott Jewkes
 Orangeville
 Cheyenne  Kathryn LeBaron
 Orem
 Cheyenne  Michelle O'Dell
 Orem
 Cheyenne  Peggy Rhodes
 Lindon
 

 Mohawk  Heidi Birchell
 Vernal
 Mohawk  Beverly Bundy
 St. George
 Mohawk  Jeremy Harrell
 Orem
 Mohawk  Kathleen Hohosh
 Castle Dale
 Mohawk  Debbie Larson
 Riverton
 Mohawk  Ellen Townsend
 Orem
 

 Paiute  Melody Andreasen
 Tooele
 Paiute  Cindy Colegrove
 Payson
 Paiute  Kim Hicken
 Roosevelt
 Paiute  Paula Masterson
 Herriman
 Paiute  John Peck
 Hurricane 
 Paiute  Suzanne Taylor
 Castle Dale
     
 Shawnee  Lynette Banks
 Draper
 Shawnee  Natalie Barton
 American Fork
 Shawnee  Michelle Ekins
 Tooele
 Shawnee  Gary John
 St. George
 Shawnee  Janet Woods
 Orem
     
 Sioux  Lane Adams
 Orem
 Sioux  Diane Holmes
 Orem
 Sioux  Lindsay Mitchell
 Fillmore
 Sioux  Michelle Pae
 Provo
 Sioux  Patricia Thompson
 Heber
     




Explanation of Tawa
















Visitors

Website Builder